Üretimde Bir Gün
ÜRETİMDE BİR GÜN
Ülkemizde büyüme ve gelişme amaçlı antibiyotiklerin kullanımı kesinlikle yasaktır. Antibiyotikler sadece tedavi amaçlı kullanılabilir. Çünkü bazen tüm biyogüvenlik uygulamalarına rağmen piliçler de bizler gibi hastalanabilir. Bu da bütün sürünün sağlığını tehdit eder. Bu nedenle sadece hastalığın tedavisi için veteriner hekimlerimiz kontrolünde antibiyotik uygulaması yaparız. Tedavi amaçlı antibiyotik kullanımı hayvan refahının da bir parçası…

Tedavi amaçlı antibiyotik uygulaması Avrupa Birliği Mevzuatı ile uyumlu “Kalıntı İzleme Programı”yla çok sıkı şekilde denetlenir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri tarafından numuneler alınarak, testler yapılır ve kesim öncesi pilicin antibiyotikten tamamen arınmış olduğundan emin olunur.

Kesim işlemlerimizin her aşamasını Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın resmi veteriner hekimleri denetlenir. Bakanlık yönetmeliklerince uygun olmayan piliçlerin kesimine asla izin verilmez.

Tüketicilerimizin içi rahat olsun… Ürünlerimizde hiçbir şekilde antibiyotik kalıntısı bulunmaz.

Günümüzde antibiyotik direncine yönelik endişeler var. Biz de konuyla ilgili soru işaretlerini gidermek için “Şenpiliç Antibiyotik Politikamızı” oluşturduk.

Başta veteriner hekimlerimiz tarafından çiftliklerimizde olmak üzere, yem fabrikalarımızda kesimhanelerimizde, laboratuvarlarımızda ve kalite kontrol departmanlarımızda, kısacası tüm birimlerimizde antibiyotik politikamız uygulanmaktadır.

Antibiyotik politikamız kapsamında;
  • Veteriner hekimlerimiz tarafından sürüde hastalık teşhis edildiğinde tedavi ve hastalığı kontrol altına almak amacıyla prospektüsünde belirtilen kullanım alanına uygun olarak antibiyotik uygularız.
  • Gerektiğinde teşhis için laboratuvar testleri veya hızlı test kitlerinden yararlanırız.
  • Koruyucu amaçla veya beşeri antibiyotik uygulaması kesinlikle yapmayız.
  • Çiftçilerimiz veteriner hekimlerimizin reçetesi olmadan asla antibiyotik kullanamazlar.
  • Aksi halde bu çiftlikler üretim zincirinden çıkarılır.
  • Kalite Kontrol birimimiz rutin olarak tüm çiftliklerimizde antibiyotik kalıntısı denetimleri yaparak kontrolü sağlar.