Sıkça Sorulan Sorular
SIKÇA SORULAN SORULAR
Sağlıklı ve güvenilir piliç eti üretebilmek için eğitimli çiftçilerle çalışıyor, piliçlerimizin ihtiyaçlarının karşılandığından emin olarak, duyarlı ve sorumlu davranıyoruz. Piliçlerimizin sağlıklı, huzurlu, rahat ve güvende olmasını, doğru ve iyi beslenmesini, türüne özgü davranışlar sergileyerek sosyalleşebilmesini her şeyin üstünde tutuyoruz. Bu koşulların sağlanması hayvan refahının sağlanması anlamına geliyor.

Çiftliklerimiz piliçlerimizi kötü hava koşullarından, yüksek sıcaklıklardan, yabani hayvanlardan ve hastalıklardan korumak için kapalı alanlardır ancak hiçbir koşulda kafesler içinde büyütülmezler. Uygun metrekareler içinde serbest dolaşım yöntemiyle yetiştirilirler. Çiftliklerimizde metrekareye ortalama 13 civciv düşer. Büyüdükçe, çiftlik içinde özgürce dolaşabildikleri, sosyalleşebildikleri, yem ve suya istedikleri zaman rahatlıkla ulaşabildikleri yoğunlukta yaşamaları için yeni alanlar açılır.

Çiftliklerimiz, dışarıda hava ne kadar soğuk ya da sıcak olursa olsun, piliçlerimizin büyüme evrelerine göre içeride uygun iklim koşullarının ve havalandırmanın kontrol altında tutulduğu otomatik sistemlerle donatılmışlardır.

Üzerinde dolaştıkları ve tamamen doğal malzemeden olan altlığın her zaman kuru ve temiz tutulması sağlanır.

Hayvan refahı piliçlerimizin sadece büyüme süreciyle sınırlı kalmaz, çiftliklerimizden kesimhaneye ulaştırılırken ve burada işleme alınırken de devam eder.

Kesimhaneye götürülmek üzere çiftliklerimizden alınırlarken kısa bir süre için kafeslere yerleştirilirler. Bu da seyahat esnasında onların güvenliği içindir. Kafeslerle nakliye kamyonlarımıza yerleştirme işlemini de forklift sistemiyle yaparız. Forkliftle yükleme hem daha hızlı hem de daha güvenli olduğu için piliçlerimiz yükleme sürecini zarar görmeden ve stressiz yaşarlar.

Piliçlerin Bulundukları Mekanların Işıkları Sürekli Açık Tutularak Daha Hızlı Büyümeleri mi Sağlanıyor?

Hayvanlar ancak aydınlıkta yem tüketebilirler. Buradaki amaç hayvanların ışıkla hızlı büyümelerini sağlamak değil, gelişmeleri için ihtiyaç duydukları kadar yem tüketmelerine olanak sağlamaktır. Bugün artık, pek çok yetiştirici 4-6 saat arasında karartma yapmaktadır.